Dostępność i wybór współczesnych zabawek jest wyjątkowo szeroki. Z tego względu, gdy zastanawiasz się nad zakupem czegoś na prezent dla dziecka, może pojawić się spory problem z wyborem. Dochodzi do tego jeszcze kwestia tego, co dziecko już ma – a często pokoje dziecięce pękają w szwach od zabawek. Jakie zabawki warto uwzględnić, wybierając prezent dla dziecka? Co wziąć pod uwagę przy zakupie? Sprawdź najważniejsze informacje.

Zabawki dla małych i dużych

Wybierając zabawkę dla dziecka w pierwszej kolejności należy uwzględnić wiek i zdolności, zainteresowania dziecka. Z reguły czym innym lubi się bawić maluch, czym innym przedszkolak, a jeszcze czymś innym starsze dziecko. Dlatego warto sugerować się oznaczeniami kategorii wiekowej na produktach. Zakup zabawek modnych, które chcą mieć wszyscy nie zawsze jest dobrym pomysłem – często trendy przemijają błyskawicznie, a zabawka okazuje się być tak naprawdę mało atrakcyjna dla dziecka. Dlatego wybór warto dobrze przemyśleć.

Co jest ważne przy wyborze zabawek?

Zakup zabawek powinien być poprzedzony rozeznaniem w temacie. Należy uwzględnić wcześniej wspomniane przeznaczenie wiekowe produktu, ale także:

– bezpieczeństwo,

– jakość wykonania,

– użyteczność, czy zabawka nie znudzi się szybko,

– sposób korzystania – czy wymaga ścisłego nadzoru dorosłego,

– posiadanie innych, podobnie działających zabawek.

Przeważnie lepiej jest kupić jedną zabawkę dobrej jakości, ale wyższej cenie, niż kilka innych, tańszych i gorszej jakości.

Propozycje zabawek na prezent sprawdzające się od lat

Jeżeli zabawki mają być prezentem dla dziecka, którego nie znasz do końca, a nie masz też okazji dowiedzieć się, o czym ono marzy, postaw na zabawki o dość uniwersalnym charakterze. Ciężko znaleźć dziecko, które nie lubi zabawy klockami – drewnianymi czy Duplo w przypadku maluchów, a LEGO i podobnymi dla starszych. Dobre propozycje to także wszelakie zabawki i zestawy kreatywne, dostosowane do wieku dziecka. Także te zabawki, które zachęcają do aktywności fizycznej czy wspólnej rozrywki, na przykład gry ruchowe i planszówki będą dobrym pomysłem na prezent niemal w każdym przypadku.